تاریخ: ۱۵:۲۴ :: ۱۴۰۲/۰۶/۰۱

شهردار منطقه یک گفت: نصب سردر سنتی و متناسب با معماری شمیران در ابتدای ورودی مسیر کوهستانی دربند و راه اندازی موزه کوهنوردی در بوستان جمشیدیه دو رویداد مهم ورزشی در راستای ارتقای فرهنگ کوهنوردی شهر تهران خواهد بود. به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه یک، سید مهدی صباغ شهردار این منطقه در آیین رونمایی […]

شهردار منطقه یک گفت: نصب سردر سنتی و متناسب با معماری شمیران در ابتدای ورودی مسیر کوهستانی دربند و راه اندازی موزه کوهنوردی در بوستان جمشیدیه دو رویداد مهم ورزشی در راستای ارتقای فرهنگ کوهنوردی شهر تهران خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه یک، سید مهدی صباغ شهردار این منطقه در آیین رونمایی از ثبت ملی اثر منقول فرهنگی و تاریخی مجسمه کوهنورد سربند با بیان مطلب فوق اظهار داشت: با مشارکت میراث فرهنگی شمیرانات مجسمه یادبود استاد امیر شاه قدمی معروف به مجسمه کوهنورد در میدان سربند ثبت ملی و یک لوح زندگینامه ایشان نیز تهیه و در این مکان نصب خواهد شد.
صباغ ادامه داد: نماد مجسمه کوهنورد نه تنها برای شمیران بلکه برای تهران و کل کشور شناخته شده است و ثبت ملی آن اقدام مشترکی از طرف سازمان ها و نهادهای متولی، برای شناسایی مفاخر شمیران و حفظ ارزش‌های فرهنگی این منطقه از تهران خواهد بود.
او در خصوص نصب سردر ورودی کوهستان گفت: فاز اول طراحی سردر مسیر کوهنوردی سربند تمام شده و فاز دوم آن آغاز شده و امسال نهایی و به ثمر خواهد رسید تا این مسیر در شأن شمیران و کوهنوردان آن باشد.
صباغ با اشاره به موقعیت خاص جغرافیایی منطقه یک و وجود ورودی‌های متعدد مسیرهای کوهنوردی در این منطقه افزود: موزه کوهنوردی نیز در بوستان جمشیدیه جانمایی شده است که با هماهنگی و تعامل با هیئت کوهنوردی آماده و راه‌اندازی می‌شود.
وی همچنین کف سازی مسیر سربند را اقدامی دانست که بعد از ۱۲ سال آغاز شده و ضلع شمال میدان کوهپایه تا میدان سربند در حال انجام است تا این مسیر از نظم و انسجام بهتری برای تردد کوهنوردان و گردشگران برخوردار شود.
گفتنی است در انتهای مراسم لوح ثبت ملی این مجسمه از طرف وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و لوح تقدیر شهردار منطقه یک به خانواده امیر شاه قدمی اهدا شد.
براساس این گزارش ، در این مراسم علاوه بر شهردار منطقه ، محسن مبارکی معاون سیاسی، انتظامی فرمانداری شمیرانات، شورای اسلامی شهرستان شمیرانات،امیر قاسمی رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران، مسئولین میراث فرهنگی و گردشگری، هیئت کوهنوردی، اداره کل ورزش و جوانان استان تهران، تربیت بدنی شمیرانات، نیروی انتظامی،معاونان و مدیران شهرداری منطقه یک، ، خانواده شاه قدمی، کوهنوردان و … حضور داشتند و به مناسبت آغاز هفته دولت، امروز چهارشنبه اول شهریور ماه ثبت ملی مجسمه میدان سربند انجام شد.

پاسخی بگذارید