گروه: بین الملل
تاریخ: ۱۶:۲۷ :: ۱۳۹۶/۱۱/۰۲
اجلاس داووس، آوردگاه جدید اروپایی ها با ترامپ

تفهیم نیوز:اجلاس سالانه مجمع جهانی اقتصاد که از سه شنبه (فردا) تا جمعه این هفته با حضور سران اروپا و رئیس جمهوری آمریکا در داووس سوئیس برگزار می شود، بار دیگر به صحنه ای برای زورآزمایی دو طرف پس از اجلاس گروه ۲۰ در تیرماه گذشته تبدیل خواهد شد. به گزارش تفهیم نیوز، داووس شهر […]

تفهیم نیوز:اجلاس سالانه مجمع جهانی اقتصاد که از سه شنبه (فردا) تا جمعه این هفته با حضور سران اروپا و رئیس جمهوری آمریکا در داووس سوئیس برگزار می شود، بار دیگر به صحنه ای برای زورآزمایی دو طرف پس از اجلاس گروه ۲۰ در تیرماه گذشته تبدیل خواهد شد.
به گزارش تفهیم نیوز، داووس شهر کوچکی در منطقه کوههای آلپ سوئیس است که در ماه ژانویه هر سال میزان اجلاس مجمع جهانی اقتصاد با حضور شمار زیادی از روسای جمهوری، نخست وزیران، رهبران تجاری و بانکی و اقتصاددانهای جهان است و در این اجلاس پنل ها و میزگردهای مختلف و متنوعی برگزار میشود و در حاشیه آن نیز دیدارهایی خصوصی بین سیاستمداران و مقامات اقتصادی برای بررسی مسائل روز برگزار می شود.

در اجلاس امسال داووس دهها پنل و میزگرد کارشناسی و سخنرانی با موضوعات مختلفی از جمله اقتصاد دیجیتال، سامانه های انرژی، پارادایم های جدید سلامت و بهداشت، آوارگان، دورنمای علمی جهان، تاثیرات طرح ‘یک کمربند و یک جاده’ چین و موضوعات دیگر برگزار می شود.
همچنین با مطرح شدن بحث آزارهای جنسی در آمریکا و اروپا در ماههای گذشته، در اجلاس امسال مجمع جهانی اقتصاد موضوعات مرتبط با نابرابری و شکاف جنسیتی نیز در پنلها و میزگردهای مختلفی مورد بحث قرار می گیرد.
بدین سبب امسال برای اولین بار تمام افرادی که ریاست مشترک اجلاس را بر عهده دارند، زن هستند و اجلاسی با ریاست تمام زنانه برگزار میشود.

اجلاس امسال مجمع جهانی اقتصادی با شعار ‘ایجاد آینده ای مشترک در جهانی اختلاف زده’ و در حالی برگزار می شود که بنا به گزارش پایگاه رسمی مجمع داووس ، محیط جهانی به میزان شگرفی تغییر کرده و اختلافات ژئواستراتژیک در جبهه های مختلف ظهور کرده که پیامدهای گسترده سیاسی، اقتصادی و اجتماعی خواهد داشت. از این رو چهل و هشتمین نشست سالانه مجمع جهانی اقتصادی قصد دارد رهبران جهان از سطوح مختلف را برای ایجاد یک روایت مشترک به منظور بهبود اوضاع جهان گرد هم آورد.

با اینکه بیان این هدف دلنشین روی کاغذ و صفحات مجازی کار آسانی است، اما در عالم واقع انتظار می رود اجلاس داووس همانند اجلاس گروه ۲۰ در تیرماه گذشته به صحنه بروز اختلافات دیدگاهها در زمینه سیاستهای جهانی تبدیل شود. حضور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در اجلاس امسال داووس از هم اکنون حواشی پررنگی را برای این اجلاس ایجاد کرده و همه نگاهها به برخورد او با سران اروپایی و هند است.

اجلاس داووس پارسال (۲۰۱۷ ) چند روز پیش از مراسم تحلیف ترامپ شروع شد و روز جمعه ۲۰ ژانویه همزمان با مراسم آغاز به کار ترامپ به پایان رسید. علاوه بر مقاماتی از دولت اوباما، ‘آنتونی ساکراموچی’ از مدیران مالی نیویورک از طرف تیم ترامپ در اجلاس پارسال شرکت کرده بود. امسال ترامپ با وجود مشکلات داخلی آمریکا، با هیات بزرگی متشکل از رکس تیلرسون وزیر امور خارجه ، استیو منوچین وزیر خزانه داری و جرد کوشنر دامادش در داووس خواهد بود.
پس از حضور بیل کلینتون در اجلاس داووس در سال ۲۰۰۰ این اولین بار است که یک رئیس جمهوری آمریکا در این اجلاس حاضر می شود. جرج دبلیو بوش و باراک اوباما هیچگاه در داووس حاضر نشده بودند.

در این حال کاخ سفید در روز ۹م ژانویه با اعلام حضور ترامپ در داووس به نوعی جهانیان را متعجب کرد، چرا که اجلاس داووس به عنوان یک گردهمایی از نخبگان و نمایندگان نظام سیاسی مستقر محسوب می شود که ترامپ از آنان انتقاد کرده و خود را با دیدگاههای پوپولیستی و به عنوان ضد نظام سیاسی مطرح کرده است. اما سخنگوی کاخ سفید خاطرنشان کرد که رئیس جمهوری آمریکا از هر فرصتی برای مطرح کردن ایده ‘اول آمریکا’ در جمع رهبران جهان استقبال می کند و قصد دارد سیاستهای خود را مبنی بر تقویت شرکتها و صنایع آمریکایی را ترویج کند. ترامپ ساعت ۱۴ جمعه آینده در مجمع داووس سخنرانی می کند.

حضور ترامپ موجب نارضایتی کشورهایی خواهد شد که ترامپ به اشکال مختلف از جمله در توییتهای خود به آنان حمله کرده است. کشورهایی از جمله آلمان، انگلیس، کانادا، مکزیک، چین، پاکستان و قطر از جمله کشورهای هستند که ترامپ در توییتهای خود آنان را در زمینه های اقتصادی و سیاسی هدف حمله و انتقاد قرار داده است، اما رویارویی اصلی با اروپا و چین در زمینه مسائل سیاسی و تجاری خواهد بود.

اجلاس امسال داووس فردا سه شنبه، با سخنرانی ‘نارندرا مودی’ نخست وزیر هند آغاز و جمعه با سخنرانی ترامپ به پایان می رسد. پارسال ‘شی جینپینگ’ رئیس جمهوری چین در سخنرانی خود از لزوم پر کردن خلاء رهبری جهانی در پی سیاست خارجی ‘آمریکا اول’ ترامپ سخن گفت.
در اجلاس امسال نیز می توان انتظار مواضع مشابهی را از هیات چینی داشت اما در عین حال سخنرانی مودی نخست وزیر هند در روز اول مجمع داووس نیز بسیار مورد توجه قرار دارد. هند هم اکنون پرجمعیت ترین دمکراسی جهان و هفتمین اقتصاد بزرگ جهان است و انتظار می رود تا سال ۲۰۵۰ به دومین اقتصاد بزرگ جهان پس از چین تبدیل شود. این درحالیست که هند تلاش می کند خود را به عنوان وزنه ای تعادل در آسیا در برابر قدرت روزافزون چین مطرح کند و علاوه بر مسائل اقتصادی هرگونه اشاره ای به مسائل ژئوپلتیک در سخنرانی مودی میتواند معانی خاص خود را در همکاریهای آینده هند و آمریکا داشته باشد.

در روزهای دیگر این اجلاس سران کشورهای اروپایی دیدگاههای خود را در مخالفت با ترامپ ارائه خواهند کرد. آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان که کشورش بزرگترین اقتصاد اروپا را دارد نیز پس از ماهها درگیری در کشاکشهای سیاسی داخلی آلمان اعلام کرده که در اجلاس داووس حاضر خواهد بود اما در حالی که او هنوز موفق به تشکیل دولت در آلمان نشده و صحنه سیاسی آلمان تا حدی دچار بی ثباتی شده است، انتظار می رود که ‘امانوئل مکرون’ رئیس جمهوری فرانسه چهره شاخص رهبران اروپایی در اجلاس امسال داووس باشد. مکرون در ابتکاری جالب بسیاری از رهبران تجاری و اقتصادی حاضر در اجلاس داووس را امروز (دوشنبه ) به کاخ ‘ورسای’ فرانسه دعوت کرده تا آنان را به سرمایه گذاری در فرانسه تشویق کند.

رسانه های فرانسه به نقل از مشاوران مکرون گزارش داده اند که او در سخنرانی روز چهارشنبه خود در داووس دیدگاههای خود را در ارتباط با جهانی سازی و نحوه برخورد با نابرابری ها در جهان ، تغییرات آب و هوایی و افزایش ملی گرایی در جهان ارائه خواهد کرد.

پائولو جنتیلونی نخست وزیر ایتالیا نیز از دیگر رهبران اروپایی حاضر در داووس است. ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا نیز امسال در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد حضور دارد و سخنرانی خواهد کرد . بعد از ۲۰ سال این اولین بار است که یک رئیس کمیسیون اروپا در داووس حاضر میشود.
بدین ترتیب شش ماه پس از حضور پر حاشیه ترامپ در اجلاس سران گروه ۲۰ در هامبورگ آلمان، یک بار دیگر سران قدرتهای جهانی این بار در داووس سوئیس رویاروی هم قرار خواهند گرفت.

اجلاس سران گروه ۲۰ در هامبورگ آلمان عصر شنبه ۸م ژوییه (۱۷ تیر) پارسال در حالی به پایان رسید که بیانیه پایانی این اجلاس هر چند برای نزدیک کردن دیدگاهها و رسیدن به متنی مورد رضایت همه طرفها تلاش کرد اما نشان داد اختلافات اساسی بین قدرت های بزرگ جهان در مورد سیاست های جهانی همچنان باقی است و این درحالیست که گزارش ریسک جهانی که هفته گذشته از سوی مجمع جهانی اقتصاد منتشر شد، نشان داد که بسیاری بر این باورند خطر رویارویی سیاسی و اقتصادی بین قدرتهای بزرگ در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است .

از سوی دیگر برای اولین بار در مدت چند سال گذشته ایران در اجلاس داووس حضور ندارد، هر چند هنوز نام جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی سخنرانهای اجلاس در پایگاه اطلاع رسانی آن به چشم می خورد.
در همین ارتباط خبرگزاری رویترز گزارش داده که مقامات مجمع جهانی اقتصادی از اظهار نظر در این باره که آیا لغو سفر جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به علت حضور ترامپ بوده است یا نه خودداری کرده اند.

انتظار می رود که سران اروپایی در سخنرانیهای خود در مخالفت با مواضع دولت آمریکا، به موضوع برجام و اهمیت دیپلماسی چندجانبه نیز اشاره کنند اما باید منتظر بود و دید ترامپ که به زعم خود فرصتی ۱۲۰ روزه برای رفع ایرادهای برجام مشخص کرده است ، در آخرین روز اجلاس در پاسخ به اروپایی ها چه خواهد گفت.

پاسخی بگذارید