گروه: سیاسی
تاریخ: ۲۲:۵۵ :: ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
آیت‌الله هاشمی شاهرودی دعوت حق را لبیک گفت

تفهیم نیوز:آیت‌الله هاشمی شاهرودی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام که به‌دلیل بیماری در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده بود، دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت. علیرغم تلاش پزشکان آیت الله هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ساعت ۲۲ و ۳ دقیقه شب دوشنبه به لقاء الله پیوست. قرار است پیکر ایشان […]

تفهیم نیوز:آیت‌الله هاشمی شاهرودی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام که به‌دلیل بیماری در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده بود، دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت.

علیرغم تلاش پزشکان آیت الله هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ساعت ۲۲ و ۳ دقیقه شب دوشنبه به لقاء الله پیوست. قرار است پیکر ایشان در حرم حضرت معصومه (س) خاکسپاری شود. جزئیات مراسم تشییع متعاقبا اعلام می گردد.

بیت آن مرحوم اطلاعیه‌ای را در این زمینه صادر کرد که به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله و انا الیه راجعون

روح ملکوتی عالم ربانی، مجاهد و مرجع عالیقدر، حضرت آیت الله العظمی حاج سید محمود هاشمی شاهرودی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از طی یک دوره بیماری، به لقاءالله پیوست.

ضمن تسلیت این ضایعه دردناک به محضر ولی عصر ارواحنا فداه و مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید و عموم مومنان و ملت شریف ایران، به استحضار می‌رساند مراسم تشییع و بزرگداشت آن مرحوم، متعاقباً اعلام خواهد شد.

والسلام علیکم و رحمت الله

بیت حضرت آیت الله العظمی حاج سیدمحمود هاشمی شاهرودی

زندگی نامه آیت الله هاشمی شاهرودی 

آیت‌الله‌ العظمی سیدمحمود هاشمی شاهرودی در سال‌ ۱۳۲۷ هجری شمسی در شهر نجف‌ و در خانواده‌ مذهبی و از سادات‌ منسوب‌ به‌ امام‌ حسین‌(ع‌) چشم‌ به‌ جهان‌ گشود. پدرش‌ مرحوم‌ آیت‌الله‌ سیدعلی حسینی شاهرودی، از شاگردان برجسته مرحوم آیت‌الله العظمی خویی (ره) بود که بحث‌های اصول و فقه استاد خود را به رشته تحریر درآورد.
آیت‌الله‌ العظمی سیدمحمود هاشمی شاهرودی تحصیلات‌ ابتدایی را در مدرسه‌ علوی نجف‌ به‌ پایان‌ رسانید و سپس‌ به‌ تحصیلات‌ حوزوی روی آورد. او با توجه‌ به‌ موقعیت‌ علمی خانوادگی و نیز با توجه‌ به‌ هوش‌ و استعداد سرشار و کوشش‌ فراوان‌ خود، در مدتی اندک توانست‌ دروس‌ دوره‌ سطح‌ را به‌ پایان‌ رساند.
پس‌ از آن‌ به‌ حلقه‌ درس‌ آیت‌الله‌ العظمی شهید سید محمدباقر صدر (اعلی‌الله مقامه الشریف) پیوست‌ و سال‌ها در خدمت‌ استاد خود، مبانی اجتهاد در اصول‌ و فقه‌ را به‌ خوبی آموخت‌ و در درس‌ دیگر مراجع‌ آن‌ روز نجف‌ ـ از جمله‌ امام‌ خمینی‌(ره‌) و آیت‌الله العظمی خویی (ره) ـ نیز با جدیت‌ شرکت‌ جست‌ و بهره‌های فراوان‌ برد.
آیت‌الله‌ العظمی سیدمحمود هاشمی شاهرودی در سال‌های تحصیل‌ خود از محضر استادان‌ بسیاری بهره‌ برد. مهم‌ترین‌ و اصلی‌ترین‌ استاد او در درس‌ خارج‌ آیت‌الله‌ العظمی شهید سید محمدباقر صدر بود. آن‌ شهید سعید که‌ از افتخارات‌ شیعه‌ و مرجعیت‌ به‌ شمار می‌آید، شاگردان‌ بسیاری را به‌ عالم‌ اسلام‌، تقدیم‌ داشته‌ است‌. شهید صدر که‌ از حافظه‌ و استعدادی سرشار برخوردار بود، توانست‌ با نوآوری‌های فراوان‌ در فقه‌ و اصول‌ و دیگر علوم‌ اسلامی و به‌روز ساختن‌ مباحث‌ علوم‌ دینی و نیز نگاشتن‌ کتب‌ درسی در زمینه‌های یادشده‌، گام‌ مهمی برای تعالی اسلام‌ و تشیع‌ بردارد و از این‌ رهگذر، شاگردان‌ او، همچون‌ آیت‌الله‌ العظمی سیدمحمود هاشمی شاهرودی، این‌ خدمات‌ و اندیشه‌ها را پی گرفتند.
از دیگر استادان‌ آیت‌الله‌ العظمی هاشمی شاهرودی، حضرت‌ امام‌ خمینی‌(ره) و حضرت‌ آیت‌الله‌ العظمی خویی‌(ره‌) را می‌توان‌ نام‌ برد. معظم‌له‌ سال‌ها در محضر ایشان‌ به‌ تحکیم‌ مبانی اجتهادی خود می‌پرداخت‌.
آیت‌الله‌ العظمی هاشمی شاهرودی تاکنون‌ فعالیت‌های بسیاری را در زمینه‌های علمی و فرهنگی به‌ انجام‌ رسانده‌ است‌. در یکی از دیدارهای اعضای مجلس‌ اعلای عراق‌، امام‌ خمینی‌(ره‌) با توجه‌ به‌ شناخت‌ خود، از ایشان‌ می‌خواهد که‌ تدریس‌ در حوزه‌ علمیه‌ قم‌ را بر هر کاری ترجیح‌ دهد و به‌ تربیت‌ طلاب‌ مستعد در زمینه‌های علمی و اخلاقی بپردازد. معظم‌له‌ نیز با ورود به‌ ایران‌ ـ در فروردین‌ ۱۳۵۸ ـ به‌ تدریس‌ درس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ می‌پردازد که‌ این‌ تدریس‌ تا چندی قبل نیز ادامه‌ داشت و طلاب‌ بسیاری از محضر ایشان‌ بهره‌مند شده‌اند. ویژگی درس‌ ایشان‌ دقت‌ فراوان‌، تسلط‌ بر مباحث‌ و نوآوری در زمینه‌های متعدد و مختلف علمی بود.
آیت‌الله‌ العظمی هاشمی شاهرودی ریاست‌ دو کنگره مهم‌ “نقش‌ زمان‌ و مکان‌ در اندیشه‌ امام‌ خمینی‌(ره‌)” و “نخستین‌ کنگره‌ دایرة‌المعارف‌ فقه‌ اسلامی” را برعهده‌ داشت‌ که‌ هر دو کنگره‌ با استقبال‌ بزرگان‌ و فضلای حوزه‌ و دانشگاه‌ و اندیشمندان‌ خارجی و داخلی مواجه‌ شد.
از خدمات‌ دیگر آن‌ مرحوم، ریاست‌ مؤسسه‌ دایرة‌المعارف‌ فقه‌ اسلامی با حکم‌ مقام‌ معظم‌ رهبری است‌. مقام‌ معظم‌ رهبری در حکم‌ خود، خطاب‌ به‌ ایشان‌ می‌فرماید: «جناب‌عالی را که‌ چهره درخشانی در علم‌ و عمل‌ بوده‌ و بحمدالله‌ از مقام‌ والایی در فقه‌ و علوم‌ مرتبط‌ با آن‌ برخوردارید، برای انجام‌ این‌ اقدام‌ بزرگ‌، شایسته‌ دانسته‌ و مسؤولیت‌ ایجاد و اداره مؤسسه‌ ای برای تهیه‌ این‌ دایرة‌ المعارف‌ را به‌ جناب‌ عالی محول‌ می کنم‌».
از آیت‌الله‌ العظمی هاشمی شاهرودی (مد ظله) مقالات‌ فراوانی در فصلنامه فقه‌ اهل‌ بیت‌(علیهم السلام) به‌ چاپ‌ رسیده‌ است‌. همچنین‌ وی در زمینه‌های گوناگون‌ کتاب‌هایی منتشر کرده‌ است‌ که‌ برخی از آنها به‌ شرح‌ زیر است‌:
بحوث‌ فی علم‌ الاصول‌ (تقریرات‌ درسهای اصول‌ شهید صدر در ۷ جلد)، کتاب‌ الخمس‌ (۲ جلد)، مقالات‌ فقهیه‌، قاعده‌ فراغ‌ و تجاوز، حکومت‌ اسلامی‌، جهان‌ بینی اسلامی‌، تفسیر موضوعی بخشی از نهج‌ البلاغه‌، تفسیر آیه‌ «مودت‌ ذی القربی‌»، بحوث‌ فی الفقه‌ الزراعی، محاضرات‌ فی الثورة‌ الحسینیة‌، الصوم‌، تربیة‌ و هدایة‌، کتاب‌ الاجارة‌ (۲ جلد)، کتاب الزکاة (۴ جلد)، کتاب المضاربة، قراءات فقهیه معاصره (۲جلد)، بحث‌هایی پیرامون اصول فقه، درسنامه اصول فقه، رساله توضیح المسائل، مناسک حج فارسی و عربی، الصوم مسائل وردود، پرسش ها و پاسخ هایی پیرامون روزه، الصراط (اجوبه الاستفتاءات)، کتاب الحج، اضواء و آراء (۳ جلد)، منشور قضاء، صحیفه عدالت (۸ جلد) و…
آیت‌الله‌ العظمی هاشمی شاهرودی در سال های تحصیل‌ و تدریس‌، فعالیت های سیاسی بسیاری را پدید آورده‌ است‌. در پی یورش‌ مزدوران‌ رژیم‌ صدام‌ به‌ علما و اندیشمندان‌ در سال‌ ۱۹۷۴ میلادی، آیت‌الله‌ العظمی هاشمی شاهرودی به‌ زندان‌ افتاد و شکنجه‌های فراوان‌ بدنی و روحی را به‌ جان‌ خرید. او در پی تظاهرات‌ مردم‌ عراق‌ پس‌ از پیروزی انقلاب‌ اسلامی ایران‌ به‌ رهبری امام‌ (ره‌)، به ویژه‌ در نجف‌ و در گرامیداشت‌ این‌ پیروزی، تحت‌ پیگرد رژیم‌ بعث‌ قرار گرفت‌ و به‌ سفارش‌ شهید صدر (ره‌) به‌ وطن‌ خود بازگشت‌ تا وکالت‌ عام‌ شهید صدر و نمایندگی او را نزد امام‌ خمینی (ره‌) بر عهده‌ گیرد.
او با ورود به‌ ایران‌ به‌ خدمت‌ امام‌ خمینی‌ (ره‌) مشرف‌ شد و با موافقت‌ ایشان‌، رابط‌ امام‌ (ره‌) و شهید صدر(ره) شد و پیام های علمی نجف‌ را به‌ سمع‌ امام‌(ره‌) می‌رساند. او با دستور آیت‌الله‌ العظمی خامنه‌ ای که‌ در آن‌ زمان‌ با حکم‌ امام‌ (ره‌) مسئولیت‌ نهضت‌های اسلامی را بر عهده‌ داشت‌، تشکیلاتِ جامعه روحانیت‌ مبارز و مجلس‌ اعلی عراق‌ را به‌ راه‌ انداخت‌ و آن‌ را مدیریت‌ و سازماندهی کرد.
او که‌ به‌ دستور امام‌ (ره‌) تدریس‌ و بررسی مسائل‌ فقهی، بویژه‌ احیای فقه‌ حکومتی استوار بر ادله استنباط‌ جواهری را بر عهده‌ داشت‌، در طول‌ سالیان‌ انقلاب‌ از هیچ‌ کوششی در جهت‌ اعتلای  انقلاب‌ اسلامی ایران، دریغ‌ نورزید.
آیت‌ الله‌ العظمی  هاشمی شاهرودی سال ها از اعضای فقهای شورای نگهبان‌ بود ودر این‌ نهاد مقدس‌ به‌ خدمت‌ اشتغال‌ داشت‌ تا اینکه‌ با حکم‌ مقام‌ معظم‌ رهبری به‌ ریاست‌ قوه‌ قضائیه‌ منصوب‌ شد. او در طول‌ مسؤولیت‌ خود در قوه‌ قضائیه‌،  خدمات‌ بسیاری را انجام‌ داد که‌ توسعه قضایی، تسریع‌ در رسیدگی به‌ پرونده‌ها و ایجاد ارتباط‌ مردمی از جمله‌ آنهاست‌. پس از مسئولیت در قوه قضایه حضرت آیة الله العظمی هاشمی شاهرودی با شروع مجدد درسهای فقه و اصول خود در شهر مقدس قم در کنار فعالیت های مؤثر سیاسی و استمرار خدمات شایان خود به نظام مقدس اسلامی، مسئولیت خطیر مرجعیت دینی را نیز بر عهده گرفت.
تجارت آنلاین ضایعه درگذشت این یار انقلاب را به مقام معظم رهبری، خانواده ایشان و عموم مردم تسلیت می‌گوید.

پاسخی بگذارید